1 Mayıs ve Beyaz Yakalı İşçiler

1 Mayıs aslında geçeli bugün 3 gün oldu. Bu konu hakkında yazmayı 2 Mayıs günü akıl ettim ancak geç olabileceğini düşündüm. Çevremde bulunan insanlar bu konuya da değinmemin faydalı olabileceğini belirtince kolları sıvamanın doğru olacağına karar verdim.
Size 1 Mayıs’ın tarihsel sürecini anlatmayacağım. Bunu kolaylıkla zaten internetten bir kaç tık ile okuyabilmeniz, videolarını izlemeniz mümkün. Sadece Beyaz Yakalıların bu konu hakkında düşüncelerini paylaşmak istiyorum. Bunun durum hakkında daha sağlıklı olacağının kanısındayım.
1 Mayıs aslına bakarsanız Beyaz Yakalılar dünyasında 1 günlük tatil dışında hiç mi hiç bir şey ifade etmiyor. Hatta 30 Nisan günü çalışıyoruz keşke birleştirseydiler de 4 gün tatil yapsaydık diyenler daha bir çoğunlukta. Kendilerini işçi olarak gömüyorlar. Kendisini ofiste rahat bir koltukta, rahatsız etmeyecek bir ışıkta, yazın serin ve kışın sıcak bir ortamda bulduklarından dolayı işçi olarak görmek istemiyorlar belki de. Ama 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hepimizin. Tamam belki meydanlarda olmak istemiyorsunuz (ki ben de meydanlarda olmak kesinlikle istemiyorum) ama bu günün sana adandığını ve karşılığında insanların neler kaybettiğini bir düşünmek gerekli.
Dışarıya yani sokaklara ve meydanlara baktığımızda 1 Mayıs Sol Partilerin ve Örgütlerin gövde gösterisi yaptığı, mavi yakalı işçiler üzerinden prim kastığı bir ortamı göreceksiniz. İşçi Sendikalarının afişlerini bayraklarını taşıyanlara baktığınızda Mavi Yakalılar ile alakalarının olmadığını, kapitalizm düşmanlığı yaparken nasıl bir kapitalizm kölesi haline geldiklerini göreceksiniz. Bak arkadaşım elinde iPhone, ayağında Nike ayakkabı ile kapitalizm karşıtlığı yaparsan sana herkes gülecektir. İdeolojini gerçek anlamda savunmalısın. Böyle bir ortamda Beyaz Yakalıların bulunmasını zaten inandırıcı bulamıyorum. Çünkü günümüzde bu güruh çoktan kapitalizmin pençeleri arasında parçalanmış durumda. Meydanda olanlar ise tamamiyle yozlaşmış şekilde. Üzerlerinde tamamiyle markalar ile meydanlarda özgürlük ve eşitlik olarak naralar atıyorlar. Aslında istediklerinin Liberal bir sistem olduğunun farkında bile değiller. Kulaktan dolma bilgiler ile kendilerini bir kimlikte bulmaya çalışıyorlar.
Ne olursa olsun biz Beyaz Yakalılar da birer işçiyiz. Geç de olsa 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun! (Tabi her ne kadar mümkünse.)