Asgardia – Gerçek Mi? Dolandırıcılık Mı?

Öncelikle Asgardia nedir ne değildir bunu açıklayarak başlamak daha mantıklı olacak.

Asgardia Sertifikası

Asgardia, Azeri asıllı Rus bilim ve iş adamı Igor Raufovich Ashurbeyli tarafından kurulan 12 Ekim 2016’da kurulan bir uzay devleti. Kuruluşu Paris Uzay Konferansında deklare edildi. Deklarasyonda devletin tam ismi “Asgardia Uzay Krallığı” idi. Bunun arkasından da devlet olmanın gerektirdiği Bayrak, Ulusal Marş vb. konulara yönelerek kendilerinin tam anlamıyla devlet sayılmasını sağlayacak imgeleri oluşturdular. Vatandaşlık başvurularını kendi internet siteleri üzerinden toplayarak kısa süre içerisinde geniş bir kitleye ulaştılar. Bunda bilim ve teknoloji ile ilgilenen sitelerin payı çok büyük. O dönemde verilen gazlara katılarak ben de vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerden biriydim.

Asgardia Bayrağı – Devlet Arması – Logosu

Asgardia isim olarak İskandinav Mitolojisinde tüm tanrıların yaşadığı diyarın ismi. Böyle bir isim seçmelerinin nedeni ise bence Dünya dışı bir oluşum olduklarından dolayı insanlara özgürlük ve kısıtlamalardan kurtulma sözü vermeleri. Ancak burada şöyle bir durum var. Kişilere dünyada yaşamalarını ancak dünyada olmayan bir devletin vatandaşları olmaları çok da mantıklı değil. Sonuçta dünya üzerinde yaşayan insanlar bir devletin yönettiği topraklar üzerinde yaşamaya devam edecekler. Bu da yaşadıkları toprak üzerinde egemenlik süren devletin kurallarına ve kanunlarına tabii olma zorunluluğu aynı şekilde var olacak. 

Bayrak, Ulusal Marş, Devletin Simgesi gibi imgeler vatandaşlık başvurusu bulunan kişiler tarafından oylama yolu ile seçildi. Farklı kişiler ve kurumlar kendi önerilerini sundu ve bunlar bir komisyondan geçti mi bilmemekte beraber oylamaya sunuldu. İlk etapta görünen tamamiyle communitenin çabaları ve emekleriyle gerçekleşecek bir organizasyondu. Ama sonra bu süreç değişmeye başladı. Mesela kabul edilen Anayasa’nın nasıl kabul edildiği hakkında da bir bilgi bulamadım.

Asgardia’nın Değişimi

Asgardia’nın değişimi bence parlemento seçimleri öncesinde gerçekleşti. Herkesin istediği gibi seçimlerde aday olabileceği söyleniyordu ama bir şartla. Seçimlere katılabilmek için 100€’luk Başkanlık Seçimleri Kayıt ücretini ödemeniz gerekiyordu. Avrupa’da yaşasanız dahi bu gerçekten yüksek bir bedel olabilirdi. Ki ülkemizde yaşayan çoğu birey için çok yüksek bir bedel. En çok başvuru yapan ikinci ülke olmamıza rağmen sadece 1 parlemento üyesi çıkarmamız bundan kaynaklı olarak düşünüyorum. Daha da derine inersek eğer parlementonun da tamamen sembolik bir vasıf dışında bir görevinin olabileceğini düşünmüyorum. İlk paragrafda da belirttiğim üzere Asgardia bir krallıktı.

Asgardia-1

Asgardia-1

Bunların tamamlanmasının ardından 12 Ekim 2017’de yani kuruluştan bir yıl sonra Asgardia-1 adlı bir nano uyduyu yörüngeye yerleştirdiler. Bu küçük uydu aynı zamanda Asgardia’nın da başkentliğini yapacaktı. Bunu da Sputnik-1 uydusunun dünya yörüngesine oturtuluşunun 60. yılının şerefine sözleriyle süslediler. Bu uydunun aslında bir adım olduğunu zaman içerisinde daha fazla uydular uzaya göndererek tüm dünyaya ücretsiz internet sağlamayı da savundular. Hatta daha da ilerleterek ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) benzeri bir yapı ile devlet yönetimini buradan yapabileceklerini de ilettiler.

2018 Yılı

Igor Raufovich Ashurbeyli’nin Yemin Töreni

Parlemento seçimlerinin ardından Devlet Başkanlığı seçimleri yapıldı. Yazımda tekrar tekrar belirttiğim üzere Asgardia bir krallıktı. Ama Devlet Başkanlığı için bir seçim gerçekleştirecek kadar da bir demokrasiye de sahipti. Burada büyük bir paradoks mevcut. Hem krallık hem de devlet başkanını seçim ile başa getiriyordu. Seçim sonunda bu devletin fikir babası da olan Igor Raufovich Ashurbeyli devlet başkanı seçildi. Bu seçim sonrası 12 Haziran 2018’de Viyana’da yemin ederek göreve başlayan Igor Raufovich Ashurbeyli bunu Asgardia’nın resmi Youtube kanalından canlı olarak yayınladı.

Devlet olmanın tüm gereklilikleri bir bir yerine getiriliyordu. Geriye en önemli adım kalmıştı. Tabi ki de vergiler.

Her devlet devamlılığını sağlamak için bir gelire ihtiyaç duyar. Bunun için de en etkili yöntem tabi ki de vergiler. Ancak bir uzay devleti olan Asgardia bunu nasıl sağlayacaktı? Sonuçta bu devletin içerisinde yaşayan hiç kimse yok. Herhangi bir toprak parçasına da sahip olunmadığından dolayı bir üretim veya ticaretten elde edilebilecek de bir gelir yoktu. Bunun da dün tarafıma gelen bir maille çözüldüğünü gördüm. 


Parlamento Başkanı olarak, Parlamentonun Vatandaşlık Ücretini* onayladığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu, uzaya yerleşme yolculuğumuzda bir sonraki adımı atabileceğimiz anlamına geliyor. Sizin fırsatınız, vatandaşık ücretini desteklerseniz, insanlık için bu yeni dev atılımı yapmamıza yardımcı olmaktır.


Lembit Öpik
Asgardia Parlemento Başkanı

Vatandaşlık Ücreti

Öncelikle bu ücretin de yıllık olarak 100€ olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu paragrafla başlayan mail, bu paranın ne için harcanacağını da anlatıyordu. 2043’de kalıcı bir ay yerleşkesi. Bu ücretin karşılığında neler alacağınızdan da bahsetmeden de geçmemişler. Yeni para birimleri olan Lunar ve Solar’ı kullanabileceğiniz, Kimlik işlemleri ve Asgardia’nın devletlerle olan ikili anlaşmalarından yararlanabileceğiniz de belirtilmiş. Asgardia’ya başvurda bulunan ilk 100.000 kişinin bu ücretten muaf olduğundan da bahsederek küçük bir jest de yapmışlar.

Toparlamak gerekirse önceleri insanlığa geniş fayda sağlayacağını belirten bu oluşum gözümde olabilecek en düşük seviyeye düştü. Tamam kendini devlet olarak tanımlayan her organizasyonun bir geliri olmak durumunda ama gönüllü bir organizasyon olarak birden insanlara bir meblağ dayatarak yapmak hiç hoş bir hareket değil. Bununla birlikte güvenilirliği de hala bir soru işareti. Diyebilirsiniz ki adamlar uzaya uydu gönderdiler daha ne yapsınlar daha. Bu ülke Siirt’te fabrika temeli atıp paraları alıp kaçanları da gördü.

Bu bedeli ödemek veya ödememek tamamiyle sizin kararınız. Bu konuda size bir yönlendirme yapmam hiç doğru bir hareket değil. Ancak ne yaptığınızı önce bir oturup düşnmeniz gerekmekte.