Derin Yaşam

Zaman zaman hepimiz bir bunalıma düşeriz. Bu kimi zaman çok derin bir şekilde olabiliyor. Aynı benim olduğum gibi. Bazen bu durum hayatımızı çok derinden etkilemekte. Hiç bir şey yapmak istemeyiz, kimseyle konuşmak istemeyiz… Sadece kabuğumuzun içine çekilip kendi iç sesimizle alakadar oluruz. Bazen iç sesimizi bile duymayız veya duymak dahi istemeyiz. O kadar çok sıkılırız ki kendimizi açabileceğimiz, bizi dinleyen ve hatta dinlemekten çok anlatan birisini anlatırız.

Bunalıma girmek için bir sebebe gerek yok. Belki de sebepleri var ama bunların tamamı bilinçaltımızda olduğundan dolayı farkında bile değiliz. Kendimizi bunlardan soyutlamak için bir reaksiyon almak bile çok zaman alabiliyoruz. Bilinçaltına ittiğimiz olaylar illaki bir gün patlıyor. Her patlama çevresine bir zarar verir. Bu zarar bir balon patlaması gibi de olabilir bir atom bombası da. Balon patlaması gibi olursa aynı şekilde küçük bir korku yaşamamız gibi atlatabiliyoruz. Ancak şiddet arttıkça bıraktığı hasar çok kritik boyutlara ulaşıyor. Yanımızdakilerden olabiliyoruz, işimizden olabiliyoruz, evimizden olabiliyoruz. En acısı hayatımızdan oluyoruz.

Aslına bakarsanız hayatımızdan olmamız sadece hayatımızı sonlandırmakla gerçekleşen bir durum değil. En küçüğünde bile hayatımızın belli bir kısmından oluyoruz. Hayattan tat almadığımız her an hayatımızdan gidiyor. Belki bir saat, bir gün veya bir hafta olduğundan dolayı farkında değiliz ama bu zamanların geri dönüşü olmuyor. Bu dönemde yarattığımız izlenimler neticesinde çevremiz de bize bir mesafe koyabiliyor.

Ama kişilerin size karşı uyguladığı mesafe algısını yıkın. Onlar sizi kendilerinden değil, kendilerini sizden uzaklaştırıyorlar. Kendilerini acınası bir hale soktuklarının farkında bile değiller.

Her şeyi kendi içinizde yaşamayın. Bu durumun sizden götürdüklerini hesaplamaya çalışın. Kar – Zarar denklemini kafanızda kurun. Anlatın. Paylaşın. Kimseye anlatamıyorsanız, yazın. Bir dost bulun kendinize. Bu dostun canlı olmasına da gerek yok. Hiç birini yapamasanız bile sesinizi kaydedin. Belki tam bir çözüm olmaz ama hiç yoktan hafiflemesine yardımcı olur