Yeni Bir Blog, Yeni Bir Dünya

Blog’umu takip edenler farkı direkt olarak göreceklerdir. Ama ben kendim de paylaşmak istedim. Bilenlerin bildiği üzere, ilk kez ziyaret edenlerin şimdi öğreneceği üzere bloggerliğe bir Google hizmeti olan Blogger ile başlamıştım. Ancak kısıtlı kullanım olanakları ve özellikle beni en çok rahatsız eden tema azlığı beni aşırı bir biçimde rahatsız etmeye başladı. Stabil bir görsel tema her siteme girdiğimde beni itmeye başladı. Bu o dereceye geldi ki blog yazmaktan vazgeçmeye çok yaklaştım. Diyebilirsiniz tabi hani zaten yazmıyordun kendine bahane uydurma. Evet belki bir bahane olabilir ama sadece yazılarımı yayınladığım görsellikten uzak bir site beni zaten yansıtmıyordu.

Bugün gün içerisinde dayanamadım. Ne yapabilirim diye araştırmaya koyuldum. Ve tabi tek alternatif karşıma çıktı. O da WordPress. (Tumblr demeyin. Blog için hiç uygun bir ortam değil bence) WordPress’i nasıl yaparız neresinden gireriz derken ücretsiz kısmını gördüm. Dedim işte bu. Tam da aradığım şey. İlk etapta ücretsiz temalar ile idare ederim sonrasında ücretli kısmına geçip oradan devam ederim dedim. Ama hevesim gerçek anlamda boğazımda kaldı. Sahip olduğum semihozer.com domainini bağlamam için benden ücretli üyeliğe geçmemi istedi. Hadi tamam domainimiz boşa gitmesin diye düşündüm ama o tutarların yıllık olarak tek kalemde tahsil ediliyor olduğunu farkettiğimde bu işinde olmayacağını ve yoluma Blogger ile devam etmem gerektiği yüzüme tokat gibi indi. Ama ben araştırmayı bıraktım mı? Tabi ki de hayır 🙂 

WordPress’ten bir şekilde faydalanmalıydım ama nasıl? Sonra aklıma kendi hostinginiz üzerinden kullanabileceğiniz tarafı geldi. Hemen hosting firmalarının fiyatlarını araştırmaya başladım. Ama hepsi yine minimum 12 aylık bir kullanım sağlıyorlardı. Bulduğum en ucuz hosting hizmeti 4 Dolar + KDV şeklinde. Yıllığa vurduğumuzda bugünün kuru ile 250 TL üzeri bir bütçe çıkardı. Yılmadım inat ettim illaki daha ucuzu ve aylık ödeme kabul edeni vardır derken Hostinger ile karşılaştım. Bir de ilk üyelikteki o indirimi görünce direkt yapıştırdım. Geriye akşamı bekleyip evde sitemi kurmak kalmıştı.

Eve geldiğimden beri sitemi kurmak ile uğraştım. Açıkcası çok kolay oldu ama ben incik cincik her şeyi ile uğraşa uğraşa bu saate kadar geldim. Şu an itibariyle çok basit ve sade bir sitem oldu. Ama zaman içinde geliştirerek devam edeceğim. Çok güzel bir proje çıkacak eminim.

Yeni sitem de ilk yazımı burada keseyim yavaştan. Her akşam artık sizinleyim. Bir yandan yazdığım kitabı da parça parça buradan paylaşayım diye düşünüyorum. Gelişerek, ilerleyerek ve inovatif kalarak yolumuza güçlü bir biçimde devam edeceğiz.

Kalın sağlıcakla…